Mocne słowa papieża

Luty 1, 2023 in Aktualności, Główne tematy

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki!

- powiedział papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do Kinszasy.
Odniósł się następnie do wyzysku jaki dotyka ten kontynent w słowach:

Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować.

Stanowczo podkreślił, że:

z Bożą pomocą ludzie są zdolni do sprawiedliwości i przebaczenia, do zgody i pojednania,
do zaangażowania i wytrwałości w wykorzystaniu otrzymanych talentów

Nawiązując do jednego z największych bogactw tego kraju diamentu, Franciszek podkreślił, że jego mieszkańcy są nieskończenie cenniejsi niż wszelkie dobro, które pochodzi z tej żyznej ziemi!
Ojciec Święty podkreślił zagrożenia dla środowiska naturalnego, konieczność zapewnienia opieki zdrowotnej ludności. Na zakończenie zaapelował: „W imię Chrystusa, który jest Bogiem nadziei, Bogiem wszelkiej szansy, który zawsze daje siłę, by zacząć od nowa, w imię godności i wartości najcenniejszych diamentów tej pięknej ziemi, którymi są jej obywatele, pragnę zachęcić wszystkich do odważnej i integracyjnej odnowy społecznej. Domaga się tego wspaniała, ale zraniona historia kraju, błagają o to zwłaszcza młodzi i dzieci. Ja jestem z wami i towarzyszę modlitwą i bliskością każdemu wysiłkowi na rzecz pokojowej, harmonijnej i pomyślnej przyszłości tego wspaniałego kraju. Niech Bóg błogosławi cały naród kongijski!” – powiedział papież.

Są kraje afrykańskie, które rozwijają się w tempie, którego mogą im pozazdrościć nawet Chiny (9 proc. rocznie). Jednak cena postępu jest horrendalna. Unikając opodatkowania, giga-koncerny narażają afrykańskie państwa na straty sięgające 50 mld dol. na rok. O dominację walczą tu: Chińczycy, Brytyjczycy i Francuzi. Orężem są miliardowe inwestycje, bezwzględny biznes i handel.

Jak przekonują autorzy raportu brytyjskiej organizacji pozarządowej War on Want, Afryka jest obecnie przedmiotem kolonialnej inwazji nowego typu, gdzie rolę konkwistadorów odgrywa przede wszystkim wielki biznes.  36 globalnych koncernów kontroluje wydobycie surowców w Afryce na łącznym obszarze przekraczającym terytorium Niemiec. Są wśród nich tacy giganci jak BP, Rio Tinto czy Glencore. Z raportu War on Want wynika, że nieco ponad 100 korporacji notowanych obecnie na giełdzie w Londynie kontroluje afrykańskie zasoby warte co najmniej bilion dolarów.

DMDWP