Papieska Intencja Modlitewna na miesiąc STYCZEŃ

Styczeń 14, 2022 in Aktualności, Główne tematy

Intencja na miesiąc STYCZEŃ

Módlmy się za wszystkie osoby,
które doświadczają dyskryminacji
i prześladowań religijnych,
aby społeczeństwo, w którym żyją,
uznało ich prawa i godność, wynikające
z tego, że jesteśmy braćmi i siostrami.

 

BIAŁE MĘCZEŃSTWO

Z każdym rokiem można obserwować nasilanie się prześladowań i dyskryminacji z powodu wiary na całym świecie. Dotyczy to nie tylko „tradycyjnie” konfliktowych regionów świata, ale także krajów szczycących się wysoką kulturą prawną. W imię racjonalizmu próbuje się tam eliminować religię, wyśmiewać i wyszydzać ludzi wierzących. „Obok męczeństwa krwi jest także ‘białe męczeństwo’, jak na przykład w krajach demokratycznych, w których wolność religijna jest ograniczana” – zauważył papież Franciszek.

Istnieje więc ogromna potrzeba podjęcia wysiłków na rzecz zjednoczenia narodów, ludzi różnych tradycji i religii w budowaniu przekonania o fundamentalnej godności wszystkich ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jest to wielkie zadanie szczególnie dla chrześcijan, którzy naśladując swojego Mistrza, zostali wezwani do życia przykazaniem miłości bliźniego: Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.

BRATERSTWO – NOWY WYZNACZNIK

4 lutego 2021 r. w przesłaniu wideo z okazji obchodzonego po raz pierwszy Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa papież Franciszek podkreślił stanowczo, iż braterstwo jest nowym wyznacznikiem ludzkości. „Albo jesteśmy braćmi, albo niszczymy się nawzajem”. Postawę obojętności nazwał natomiast subtelną formą wrogości. Do budowania braterstwa każdy ma do dyspozycji trzy narzędzia: modlitwę, świadectwo i konkretne wsparcie dzieł służących pomocy prześladowanym – zachęca Franciszek w encyklice Fratelli tutti.

Módlmy się zatem, aby świat uznał godność każdej osoby ludzkiej, bez względu na wyznawaną religię. Wychowujmy innych do szacunku i tolerancji poprzez własny przykład, wreszcie nie pozostawajmy obojętni na konkretne potrzeby prześladowanych i pozbawionych pełni praw.

Urszula Siniarska/PDM