Zaczynamy kolędowanie misyjne!

Grudzień 19, 2022 in Aktualności, Główne tematy

Na przełomie grudnia i stycznia polskie dzieci i młodzież z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci po raz 29. będą kolędować dla swoich rówieśników z wybranej części świata. Tym razem pospieszą z pomocą małym mieszkańcom Papui-Nowej Gwinei. Z tej okazji 15 grudnia 2022 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tę akcję.

 

  Posłuchaj audycji „Misyjny Budzik”

 

 

Konferencję rozpoczął rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak, przybliżając ideę i historię akcji Kolędników Misyjnych w Polsce. Następnie głos zabrał gospodarz miejsca, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, który podziękował za tę inicjatywę ewangelizowania i uwrażliwiania najmłodszych na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych: „Cieszę się bardzo, że w tym roku również będzie miała miejsce akcja Kolędników Misyjnych. Od prawie 30 lat wymiar misyjny przyjęli kolędnicy w Polsce. Dziękuję wszystkim dzieciom, które będą kolędować w Polsce. Jestem wdzięczny również Papieskim Dziełom Misyjnym, a szczególnie Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci, że to przedsięwzięcie bożonarodzeniowo-misyjne się tak wspaniale rozwija, i zachęcam, by wymiar misyjny tej posługi kolędniczej był nadal tak mocno kontynuowany” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Następnie dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński przedstawił główne idee kolędowania misyjnego oraz podziękował za całoroczną pracę w diecezjach i parafiach na rzecz przygotowania tej posługi, podkreślając, że tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dla Dzieci w Papui-Nowej Gwinei jest wyrazem troski Ojca Świętego Franciszka o mieszkańców tej części Oceanii.

„Ojciec Święty Franciszek akcentuje wymiar międzykulturowy posługi Kolędników Misyjnych. Dziś kolędnicy, wychodząc na ulice dużych miast spotykają się z kulturą masową, kulturą konsumpcjonizmu, przez swoje świętowanie narodzenia Pana Jezusa wnoszą w nią prawdziwego ducha” – powiedział dyrektor krajowy PDM.

Sekretarz krajowy PDMD, s. Monika Juszka RMI poinformowała o ofiarach zebranych podczas ostatniego kolędowania misyjnego. W czasie kolędowania bożonarodzeniowego w na przełomie 2021 i 2022 r. polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały 511 648,99 zł, a wraz z innymi ofiarami złożonymi przez małych misjonarzy w Polsce w ubiegłym roku kwota ta wyniosła w sumie 1 650 473,26 zł.

„Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dzięki zebranym ofiarom, prócz pomocy dzieciom w Azji Środkowej, przyczyniło się do realizacji 60 projektów (edukacja, ochrona zdrowia i życia, duszpasterstwo parafialne, domy dziecka, bursy, internaty oraz pomoc zwyczajna – pomoc diecezjom w organizowaniu duszpasterstwa dzieci) w 11 krajach Azji i Afryki” – wyliczyła s. Monika Juszka.

Projekty zrealizowane zostały w następujących krajach: Libia – 1 projekt, Madagaskar – 6 projektów, Maroko – 6 projektów, Nigeria – 10 projektów, Rwanda – 8 projektów, Tanzania – 9 projektów, Indie – 13 projektów, Kazachstan – 3 projekty, Kirgistan – 1 projekt, Tadżykistan – 1 projekt, Uzbekistan – 2 projekty.

„Spośród tych wszystkich projektów najbardziej godny pokreślenia jest projekt ochrony zdrowia i życia, dzięki którego realizacji zostało uratowanych około 800 dziewczynek w Indiach, gdzie dzieci płci żeńskiej są masowo mordowane z powodu braku społecznej akceptacji” – poinformowała s. Monika Juszka.

Gościem konferencji była s. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, gdzie katechizowała i uczyła szycia ręcznego w wioskach, a po studiach felczerskich pracowała w szpitalach i ośrodkach zdrowia. Zakonnica opowiedziała o trudnej sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei: „Dzieci w PNG nie są objęte obowiązkową edukacją. Potrzebne jest więc wsparcie dla szkół prowadzonych przez misjonarzy, gdzie prowadzi się systematyczną edukację obywateli tego kraju. Dzieci w Papui-Nowej Gwinei są też w bardzo trudnej sytuacji z powodu szeroko praktykowanego wielożeństwa. Kościół katolicki prowadzi też wiele domów dla dzieci opuszczonych i chorych” – zachęcała do ofiarności misjonarka.

Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali przesłania wideo s. Renaty Zygmaniak SM posługującej w Taszkencie, stolicy Uzbekistanu, która dziękowała razem z miejscowymi dziećmi polskim kolędnikom misyjnym: „Dziękujemy kolędnikom misyjnym z Polski za ofiary, dzięki którym mamy świetlicę” – mówiła s. Renata, a dzieci z Taszkientu chórem wypowiedziały słowo „dziękuję”.

Konferencję uświetniła scenka kolędnicza Kolędnicy Misyjni dzieciom z Papui-Nowej Gwinei wykonana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku pod opieką s. Marii Treffoń SSpS.

Na koniec przez wideotransmisję bp Walenty Gryk SVD z diecezji Goroka w Papui-Nowej Gwinei wraz z grupą miejscowych dzieci błogosławił i dziękował polskim małym misjonarzom, którzy wezmą udział w tegorocznym kolędowaniu na rzecz swoich rówieśników w Papui.

Kolędnicy misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W odwiedzanych domach będą zostawiać pamiątkę kolędowania, nadającą się do powieszenia na choince –  w tym roku będzie to bilum.

Bilum to słowo w języku tok pisin, oznacza „łono”, określa się nim również tradycyjne piękne, sznurkowe papuaskie torby wytwarzane przez kobiety w całej Papui-Nowej Gwinei. W jego znaczeniu kryje się i historia, i kultura, i tradycja.

Z kolei 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), dzieci z PDMD będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci.

Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prasowe KEP i Dyrekcję Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

mk/pdm