Papieska Intencja Modlitewna na miesiąc grudzień

Listopad 30, 2019 in Aktualności, Główne tematy

Październik


Aby tchnienie Ducha Świętego wzbudziło nową wiosnę misyjną w Kościele.

 

Zadbać o przyszłość dzieci

 

DRAMATYCZNA SYTUACJA DZIECI

Powszechnie mawia się: „przyszłość jest w twoich rękach”. Jak jednak pogodzić to popularne i nośne stwierdzenie z dramatyczną sytuacją dzieci w świecie?

Z powodu niedożywienia i chorób codziennie umiera 35 tys. dzieci. Według statystyk UNESCO ponad 135 mln dzieci nie ma dostępu do szkół, wśród nich ponad 60% stanowią dziewczęta. Liczba najmłodszych biorących udział w konfliktach zbrojnych – pomimo deklaracji i konwencji międzynarodowych – to wciąż ok. 300 tys. rocznie. Ofiarami wojen dorosłych są dzieci: 2 mln zgonów, 6 mln rannych i kalek. W wieku cyfryzacji i rozwiniętych technologii ponad 40 mln dzieci wciąż nie trafia do żadnego rejestru państwowego i w ten sposób „skazanych” jest na brak tożsamości i praw.

W NASZYCH RĘKACH

Papież Franciszek z całą stanowczością podkreśla, że to przede wszystkim dzieci stają się ofiarami niedojrzałych związków swoich rodziców, ich niewłaściwych relacji, narażających je na wszelkiego rodzaju przemoc. „Każde dziecko zepchnięte na margines i opuszczone jest krzykiem, który wznosi się do Boga, oskarżającym system stworzony przez nas, dorosłych” – stwierdza papież Franciszek i dodaje: „Pan osądza nasze życie, słuchając tego, co Mu opowiadają aniołowie dzieci (…). Zapytujmy się zawsze: co opowiedzą Bogu o nas ci aniołowie dzieci?” (Audiencja generalna, 8 kwietnia 2015 r.). Nie zapominajmy więc, że przyszłość dzieci jest w naszych rękach.

Módlmy się, aby każdy kraj podjął konieczne działania, by zadbać o przyszłość dzieci, szczególnie tych, które cierpią.

S. Katarzyna Murawska FMM, PDMD