Papieska Intencja na miesiąc kwiecień

Kwiecień 1, 2019 in Aktualności, Główne tematy

Kwiecień


Za lekarzy i pracowników humanitarnych, przebywających na obszarach wojennych, którzy narażają własne życie, aby ocalić innych.

 

Za lekarzy i pracowników humanitarnych na obszarach wojennych

APEL PAPIEŻA

Wiek XXI jest czasem konfliktów i wojen. W minionym roku na świecie toczyło się prawie 300 konfliktów zbrojnych – wynika z badań powadzonych przez Heidelberger Institut für Internationale Konfliktforschung (HIIK), a ogłoszonych w lutym bieżącego roku. Wśród nich 19 określono jako wojny o najwyższym stopniu eskalacji. Szacuje się, że zginęło w nich kilkaset tysięcy ludzi, w tym dzieci. – Wszyscy pragniemy pokoju. Bardziej niż ktokolwiek inny cierpią ci, którzy doświadczają braku pokoju. Możemy używać wspaniałych słów, ale jeśli nie ma pokoju w naszych sercach, nie będzie pokoju na świecie. Dzięki zerowej przemocy i stu procentom czułości zbudujemy pokój ewangeliczny, który nikogo nie wyklucza – powiedział w listopadzie 2018 r. papież Franciszek. Ludzie, którzy doświadczają tragedii konfliktów, wojny, na szczęście nie zostają sami. Wśród nich pojawiają się lekarze, pracownicy humanitarni – współcześni samarytanie.

POMOC DZIŚ

Współcześni samarytanie w kitlach lekarskich, wolontariusze i pracownicy organizacji humanitarnych mają serca troskliwe i czułe na biedę ludzi, do których idą. Nieraz ryzykują życiem, aby podać kubek wody, opatrzyć ranę, dodać otuchy, odebrać poród, przeprowadzić operację w warunkach polowych. Czynią to z różnych pobudek, ale łączy ich bezinteresowna chęć pomocy i miłość do bliźniego zmagającego się z sytuacją, która go przerosła.

Módlmy się za współczesnych samarytan przebywających na obszarach wojennych, którzy narażają własne życie, aby ocalić życie innych.

O. MARCIN WRZOS OMI, Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”