Papieska Intencja na kwiecień

Kwiecień 3, 2018 in Aktualności, Główne tematy

Kwiecień

Aby odpowiedzialni za zarządzanie gospodarką światową znaleźli odwagę do powiedzenia „nie” gospodarce wykluczenia, otwierając nowe drogi.

 

Nie” dla gospodarki wykluczenia

PYCHA I OBOJĘTNOŚĆ

Każdego dnia docierają do nas informacje, że gdzieś ludzie umierają z głodu, gdzieś brakuje wody. To znowu w innej części świata wykorzystuje się dzieci do niewolniczej pracy. Kwitnie handel ludźmi, organami ludzkimi. W bogatych krajach dobre jedzenie wyrzuca się do kubłów na śmieci. Niewielka grupa ludzi na świecie ma wszystko, podczas gdy pozostała ma niewiele, a czasami wręcz nic. Panuje powszechna korupcja i niesprawiedliwość. Ludziom wydaje się, że wszystko zawdzięczają tylko sobie, a nie Bogu. Stali się obojętni, aroganccy, pyszni, zajęli miejsce Stwórcy, zapominając, że są tylko stworzeniem. Ekonomia, którą wymyślono w XIX w., stała się dziś narzędziem wyzysku człowieka, a przez to jego wykluczenia, bogacenia się wąskiej grupy ludzi uważających się za elitę.

POWRÓT DO BOGA

Pan Bóg nie tak zaplanował świat. Nikogo nie wyklucza. Świat, jego zasoby i bogactwa są dla wszystkich i mają służyć wszystkim. Ale problem jest o wiele głębszy. Stan sytuacji ekonomicznej świata odzwierciedla dzisiejszą kondycję duchową ludzkiego serca, w którym przecież rodzą się decyzje, przekuwane na prawo. To przecież wrażliwość serca decyduje o tym, czy jest ono otwarte na drugiego i zdolne do bezinteresownego dawania oraz służby. Reformy ekonomiczne to za mało, by zmienić oblicze świata. Tu potrzeba głębokiego nawrócenia serca, czyli powrotu do Boga. Jak pokazuje nam Biblia, Tradycja Kościoła i rzeczywistość, modlitwa może zmieniać świat.

Dlatego papież Franciszek wzywa nas do modlitwy o przemianę serc, o odwagę dla tych szlachetnych i dobrych ludzi, którzy decydują o losie innych, aby powiedzieli „nie” wykluczeniu i otworzyli nowe drogi.

Ks. M. Górka, dyr. PDM diec. gliwickiej