Papieska Intencja na Luty

Luty 3, 2018 in Aktualności, Główne tematy

Luty

Aby ci, którzy mają władzę ekonomiczną, polityczną i duchową, nie ulegali pokusie korupcji.

 

Korupcyjne pokusy

ODWIECZNA PLAGA

Zjawisko korupcji to jedna z plag, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Już Platon w swoim „Państwie” chciał, by ci, którzy rządzą, nie mieli dostępu do złota ani do srebra. „W ten sposób pozostaną bezpieczni poza zasięgiem pokus, zapewniając bezpieczeństwo wspólnocie” – marzył filozof. Istniejąca w starożytności, korupcja upowszechniła się wraz z nadejściem nowoczesnej gospodarki, kiedy to na dużą skalę zaczęto używać pieniądza. Dzisiaj jest plagą wielu społeczeństw – i to nie tylko tych rozwijających się, ale także krajów bogatych.

Kościół w swoim nauczaniu już od czasów apostolskich jednoznacznie określał korupcję jako zło i grzech. Gdy Szymon Mag próbował kupić od apostołów dar udzielania Ducha Świętego (czyli czynienia cudów), Piotr odpowiedział: „Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą, gdyż sądziłeś, że dar Boży można nabyć za pieniądze”.

PRZEWAGA „MIEĆ” NAD „BYĆ”

Zjawisko korupcji można podzielić na dwa typy. Pierwszy obejmuje przypadki korupcji na szczytach władzy. Ale istnieje także ten drugi rodzaj korupcji. Chodzi o łapówki dawane policjantom, lekarzom, urzędnikom itp. To może przydarzyć się nam wszystkim, stając się grzechem strukturalnym naszego społeczeństwa. U podstaw tego grzechu leży ułomność naszej ludzkiej natury: przewaga postawy „mieć” nad postawą „być”.

Korupcji z pewnością nie wyeliminują jedynie surowe przepisy prawne. Konieczna jest odnowa moralna życia publicznego. Trzeba zmienić mentalność społeczeństwa, gdyż korupcja, nawet w „lekkiej” formie, może stać się częścią kultury.

Módlmy się o odwagę w przeciwdziałaniu temu zjawisku i o nową kulturę praworządności.

O. Kasper Kaproń OFM, Boliwia